Sponsorlu Bağlantılar

Kara Liste Nedir – Bankada Kara Liste Ne Demek

6 yıl önce
1.737 kez görüntülendi

Kara Liste Nedir – Bankada Kara Liste Ne Demek

Kara Liste Nedir – Bankada Kara Liste Ne Demek Merkez Bankası Nasıl Çıkılır Listede miyim Çıkabilirim Neden Girilir Bankadan Kırmızı Kalem Nasıl Silinir

Kara Liste kelimesi aslında siyah bir sayfada kötü profile sahip olan kişilerin isimlerinin yazılı olduğu bir defter gibi hayal ediliyor. Ve burada ismi olanlar kötü insanlar güvenilmez olumsuz kişiler diye düşünülüyor. Baktığınız bu insanlar tarafından takılmış bir lakap. Banka içi birimlerde Kara Liste deyimi fazla kullanılmaz. Yada müşteriye size Kara Liste‘ye düşmüşsünüz denilmez. Kredi Notunuz düşük size kredi çıkmıyor. Yada aylık geliriniz yetersiz geçmiş ödemeleriniz düzensiz denilerek müşteriye cevap verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki nedir bu kara liste açıklayalım. Finans sektöründe kişi bankadan çektiği kredi zamanında ödemezse, kredi kartı borçlarını aksatırsa veya hiç ödemezse tüm bankaların ortan havuzunda toplanan bilgi bankasında kredi notu düşürülür ve kişi yasal takibe düşer. Kırmızı kalem ile üstü çizilir ve çalışmayacak müşteri olarak işaretlenir. Böylece kişinin sicili bozuk olunca bu kişiye kara listeye girmiş denir. Banka normal yollar ile verdiği parayı alamazsa avukatları ile yasal süreci başlatır ve krediyi yapılandırma yoluna gider. Müşteri bunu da yapmazsa icralık olup davalık işlerle uğraşırsınız. Kefil varsa ona gidilir borç ondan talep edilir.

Anlayacağınız kara liste sözcüğü halk arasında üretilmiştir. Sonuç olarak kredi notu çok düşmüş kişilere verilen unvandır. Sizde bu listeye girmek istemiyorsanız. Ödemelerinizi düzenli olarak yapın ve ödeyemeyeceğiniz harcamalar yapmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

DİKKAT: İsim soy isim, hangi şehirdesiniz, yaşınız kaç, mesleğiniz nedir, medeni durumunuz, aylık geliriniz, bankalarla sorun yaşadınız mı, neden paraya ihtiyacınız var, ne kadara ihtiyacınız var, aylık ne kadar ödeyebilirsiniz, kaç ay vadede ödeyebilirsiniz, iletişim bilgileriniz bunları detaylıca yazmanız çok önemli. Değerlendirilip size dönüş yapılacak.

Başvuru Yap


Yukarı Çık